מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-5610933

5 טיפים שיסייעו לכם בניהול העסק

5 טיפים שיסייעו לכם בניהול העסק

 

ניהול עסק הוא אתגר המשלב תחומי מומחיות מגוונים, ודורש כמובן הבנה פיננסית ויכולת תכנון אסטרטגית, אך גם הבנה בעולמות השיווק, הפיתוח, התפעול ומשאבי האנוש. קיבצנו עבורכם 5 טיפים שישמרו אתכם על המסלול הנכון בכל התחומים האלה. ישנה אמרה ידועה מהמשנה שגורסת כך: "דע מאין באת ולאן אתה הולך, ולפני מי אתה עתיד לתן דין וחשבון". נכון מאוד הדבר גם בניהול עסק:

 

  1. "דע מאין באת..." – ניהול טוב הוא בר מדידה והערכה. על מנת למדוד ולהעריך, דרוש להכיר היטב את ביצועי העבר, הצלחות, כישלונות, ובעיקר תהליכים. חשוב לאסוף נתונים מהעבר ומההווה ולייצר מהם תובנות הממפות מגמות, גורמים משפיעים ומושפעים, ואף נעלמים שקשה להסבירם. לשם כך, יש להבנות כלי הערכה ומדידה התפורים לעסק.
  2. "...ולאן אתה הולך" – ניהול טוב הוא גם כזה המסתכל קדימה, סוקר את הסביבה העסקית, מייצר השערות מבוססות לגבי התרחשויות עתידיות ובהתאם לכך בונה תכנית אסטרטגית לעתיד, ממנה יגזרו הצעדים הטקטיים. לעיתים קל יותר לחשוב לאן רוצים להגיע אך חסרים לנו הכלים לתכנון הביצוע, ולעיתים חסרה לנו ההסתכלות הרחבה המציפה אפשרויות אסטרטגיות שכלל לא העלנו על הדעת שהן קיימות. על כן, במקרים רבים נכון להסתייע ביועצים אסטרטגיים המתמחים בתחום העיסוק הרלוונטי.
  3. תכנון - אחרי שהושגה בהירות בנוגע לביצועי העבר והמטרות לעתיד, יש צורך לתרגם את התיאוריה לפרקטיקה. את התכנית האסטרטגית יש לפרוט לצעדים אופרטיביים ומדידים, וכן לבנות תכנית פיננסית בעלת רמות פירוט התואמות פעילות ברמה היומית-שבועית-חודשית-שנתית ורב שנתית. הכלי הנדרש לשם כך הינו תכנית עסקית יישומית מקיפה לעסק, המגדירה יעדים מדידים, תקציבים ואפיקי פעילות. גם כאן, על מנת להיות גם מדויקים וריאליים וגם בעלי גישה המצמיחה את העסק, נכון להיעזר בגורם מומחה חיצוני, אובייקטיבי ושקול.  
  4. מעקב ומדידה – על מנת להפוך תכנית עסקית פנימית מרק מסמך מפורט לכלי ניהולי בעל ערך, יש לפעול לאורה כל העת. ראשית, חשוב לנהל תזרים ומעקב יומיים, ושנית יש לעבוד לפי תקציב העבודה הנגזר מהתכנית העסקית ולבצע בחינה יומית, שבועית, חודשית ותקופתית של עמידה ביעדים. אי עמידה יכולה להצביע על ניהול או ביצוע לקויים, על שינויים בסביבה העסקית, או על הגדרות מטרות ויעדים שאינם ריאליים. על כן, יש לדאוג בנוסף לעדכון התכנית על פי הצורך.
  5. המשך האמרה גורסת כי אם האדם יודע בפני מי עליו לתת דין וחשבון, אין הוא בא לידי עברה. למה הכוונה בהקשר זה? הכרת הגורמים המפקחים והמאזנים, הכרת ההגבלים והדרישות העומדות בפני העסק וכמובן פעילות לאורם מבטיחים את ההתנהלות התקינה ומונעים סיכונים מיותרים. בהקשר זה, חשובה מאוד השקיפות והבהירות בניהול ובתהליכי הבקרה.

 

בהצלחה!

 

אנחנו פה בשבילך, פנה אלינו והודעתך תופנה לגורמים המתאימים בלשכה

loading
בר כוכבא 23, בני ברק (קומה 5)
03-5610933
03-5614908
office@oia.org.il
http://www.oia.org.il