מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-5610933

תוכנות מחשב לביקורות פנימיות

היום, אנו שמים לב כי קיים לחץ גובר על מחלקת הביקורת. צו השעה מורה לנו להשתמש עם כמה שפחות משאבים. תפקידו של המבקר הפנימי בכל ארגון או חברה, הינו לספק ביטחון מלא ושקיפות מול וועדת הביקורת וההנהלה בארגון. על מנת לעמוד ביעדים הללו, צוותי הביקורת מתמקדים יותר בשיפור אפקטיביות ואיכות העבודה ע"י טכנולוגיה כמו פיתוח תוכנה ייעודית למטרה זו.  על מנת לעת מה היתרונות של תוכנה המיועדת לביצוע יעיל של ביקורת הפנים הרי כמה יתרונות בולטים:

  • פרודוקטיביות וחיסכון בעלויות ניתוח הנתונים על סמך בסיסי נתונים יאפשר לארגון שיפור בפרודוקטיביות בכל הנוגע לתכנון הביקורת, הערכת הסיכונים והגדלת ההיקף של ביקורת. מדובר גם על חיסכון בכוח אדם שכן, אין צורך להגדיל את צוות הביקורת מה שיוזיל את העלויות של כוח האדם בארגון או בחברה.
  • הגישה למידע  תהיה יעילה יותר מה  שיגרום לביצוע שאילתות לבסיס המידע ללא התערבות של צד שלישי. בכך , המבקרים הפנימיים מצמצמים את תלותם ומפנים זמן לאנשי ה- IT בארגון או בחברה.
  • ניתוח נתונים  בזמן קצר תוך שמירת  לו"ז של הפעילות וללא השינוי בנתוני המקור. תוצאות ניתוח הנתונים, יוצגו באופן ברור שיכללו גם גרפים וכן, אפשרות של גיליונות נתונים ומסדי נתונים.
  • חיסכון בזמן כמו למשל רישומים ידניים שגוזלים הרבה זמן ממבקרי הפנים. היום ניתן לבצע את כל הפעולות הללו בדיוק רב  כמו: ניתוח חשבוניות ספקים, אגרות והיטלים ברשויות השונות,  ניתוח הזמנת לקוחות, ניתוח תנועות המלאי, ביקורת שכר ממוחשבת ועוד.

תוכנות מחשב ייעודיות לביקורת פנים

עוד בשנת 2002, פורסמה הנחיה ברורה של לשכת המבקרים הפנימיים בנושא: ביקורת מערכות ממוחשבות. הדרישה הייתה אז, לעשות שימוש בכלים מקצועיים כגון תוכנות מחשב ייעודיות, כך שצוות ביקורת הפנים, יוכל לשאת באחריות ולהעריך, אם אכן ננקטו כל הפעולות הדרושות כמחויב על פי הוראות ההנהלה. היום כבר קיימים בסיסי נתונים עדכניים יותר שהשתכללו עם הזמן כך שניתן כבר להתמודד עם אתגר הגישה למאגר הנתונים ואף לבחור את אופי הביקורת, סוג ניתוח הנתונים כאשר התוכנות הייעודיות מאפשרות לצוות הביקורת, פקודות ופונקציות שונות שיוכלו לאתר למשל כפילויות, פערים במספרים רציפים, קיבוץ עסקאות על פי סוג, סינון כמות גדולה של  נתונים במהירות ויעילות רבה.

כיצד מתבטא בנוסף צמצום המשאבים באמצעות תוכנות מחשב לביקורות פנים?

 

יש לציין כי חברות גדולות ותאגידים, עשו עד היום שימוש רב בניירת, אך היום באמצעות תוכנות המחשב הצמצום בניירת הינו משמעותי וכמעט אפסי. תוכנות שונות של מחשב כגון CRM, מחשוב ענן, מאפשרות  גישה יעילה וקלה יותר לכל תחום ביקורת פנים.  כאשר הכול מרוכז בתוכנת CRM ישנו גיבוי מלא בענן וכל התנהלות העסק הכוללת גם את מערכת הנה"ח נמצאת במקום אחד, מה שמאפשר גישה קלה יותר גם לצוות ביקורת פנים לבצע את הביקורות כראוי ובדיוק מופתי.

ניתן לבצע את הפעולות הדרושות לביקורת הפנים בקלות כמו למשל, ניתוח בסיסי נתונים, ללא צורך בידע נרחב בשפת שאילתות מובנית כמו: SQL. דבר זה, מקל על צוות ביקורת הפנים, כך שיוכל לפקח ולנהל  נכון את הארגון ולמנוע טעויות מיותרות. בזמנו, רק חברות וארגונים עשירים, יכלו לרכוש את התוכנות של ביקורת הפנים, אך היום, כאשר הטכנולוגיה התפתחה בצעדי ענק, כבר ירדו מחירי התוכנות והן בשימוש בכל ארגון וחברה , מה שמאפשר שליטה וביקורת יעילה בתאגידים והחברות השונות. 

אנחנו פה בשבילך, פנה אלינו והודעתך תופנה לגורמים המתאימים בלשכה

loading
בר כוכבא 23, בני ברק (קומה 5)
03-5610933
03-5614908
office@oia.org.il
http://www.oia.org.il