מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-5610933

ההבדל שבין פתיחת עוסק מורשה ובין פתיחת חברה בע"מ

לא מעטות החברות שפונות אל ייעוץ אסטרטגי בשלבים שונים: החל משלבת פתיחת העסק ועד לנקודה בה עליהן להחליט האם להישאר חברה המוגדרת כעוסק מורשה או להשתרג לחברה בע"מ. בעת שישנם עסקים עובדים ופעילים הנהנים מהצלחה, עולה השאלה ביחס לפורמט ההתאגדות העסקית: עוסק מורשה או חברה בע"מ. כל מסלול עסקי מאופיין על ידי פרמטרים ואלמנטים שונים, כאשר לכל מסלול גם ישנן יתרונות וחסרונות. אכן, מדובר על מהלך שצריך להשקיע בו מחשבה שכן הוא ישפיע על ההתנהלות העסקית שלכם. רגע לפני שתחליטו לגבי פורמט ההתאגדות העסקית המתאים לכם ביותר, כדאי להסתייע באנשי מקצוע רלוונטיים שישקפו בפניכם מה הם הבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ.

פורמט העוסק המורשה, הכירו:

פתיחת עוסק מורשה רלוונטית לכל אדם שרוצה לפעול במסגרת עסקית עצמאית. כאמור, כל אדם המעוניין לפנות לנתיב עסקי שכזה צריך להירשם במשרדי מע"מ בתור עוסק מורשה. ישנם מקרים בהם הפורמט העסקי הרלוונטי הוא עוסק פטור – זאת במקרים בהם צפי ההכנסות הינו כפי המוגדר על פי חוק. לאחר פתיחת התיק וקבלת מספר העוסק המורשה, יכול אותו אדם לצאת לדרך העסקית החדשה שלו. על כל הכנסה ממנה יהנה העסק, יהיה עליו להוציא חשבונית מס על פי חוק ולצרף אליה את תוספת המע"מ העומדת על כ-17%. כל העסקים המוגדרים כעוסק מורשה, צריכים לדווח על ההכנסות שלהם אחת לחודשיים: לרואי החשבון, לביטוח הלאומי ולמס ההכנה.

החברה בע"מ – מה העיקרון העומד מאחוריה?

 

פתיחה של חברה בע"מ מאופיינת בצורה אחרת. הקמה של חברה יכולה להתבצע רק לאחר קבלת אישור המגיע מרשם החברות. ממש כמו עם העוסק המורשה, גם כאן החברה מקבלת מספר. בע"מ מייצג את העירבון המוגבל, שכן במקרים בהם החברה נופלת כלכלית בעקבות חובות פתוחים, בעלי המניות הם אלו שאחראים לכיסוי החובות עד לגבול מסוים שנקבע.

אז מה ההבדל בין החברות?

ראשית, סוגיית האחריות. מדובר כנראה על האלמנט המשמעותי ביותר שכן בחברות מתבצעת תחימה מוחלטת בינה ובין בעלי המניות. כלומר, במידה והחברה נמצאת בהפסדים, מי שנתבע היא החברה ולא בעלי המניות. מנגד, עוסק מורשה הוא בעל העסק והוא זה שאחראי לכל הפעילות העסקית והוא גם זה שאחראי לכל המצב הכלכלי של החברה.

בנוסף, ישנו הבדל במיסוי. החברות משלמות מס של כ-26%, כאשר בעלי המניות משלמים את המס בהתאם לגובה המשכורת שלהם. מנגד, האנשים עומדים מאחורי עוסק מורשה מחוייבים במס על פי מדרגות שונות המתפרסמות מפעם לפעם על ידי רשות המיסים.

כמו כן, הליך הסגירה גם הוא שונה בין חברה בע"מ ובין עוסק מורשה. העוסק המורשה יכול לסגור את העסק בקלות אל מול מס ההכנסה, הביטוח הלאומי ומע"מ, כל עוד הוא לא צבר חובות. מנגד, חברה צריכה לקבל סטטוס של "מחוסלת" על ידי רשם החברות. לרוב מדובר על הליך מורכב הרבה יותר בהשוואה לסגירת העוסק המורשה.

אנחנו פה בשבילך, פנה אלינו והודעתך תופנה לגורמים המתאימים בלשכה

loading
בר כוכבא 23, בני ברק (קומה 5)
03-5610933
03-5614908
office@oia.org.il
http://www.oia.org.il