מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-5610933

איך לבצע ביקורת פנימית בעסק ולהימנע מפשיטת רגל?

איך לבצע ביקורת פנימית בעסק ולהימנע מפשיטת רגל?

ביקורת פנימית הינה חובה בכל ארגון אשר רוצה להימנע מפשיטת רגל והיא נחשבת לחלק אינטגרלי מהצלחה של כל חברה. יחד עם זאת, חשוב לבצע אותה על פי התקנים המובילים בתחום ולהשתמש בדיני הביקורות של לשכת המבקרים המקצועיים. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבצע ביקורת איכותית.

עבדו בצורה מתודית

חשוב לעבוד בצורה מתודית ולנהל רישום מדוקדק של כל הממצאים. העניין הוא קריטי כאשר מדובר בארגונים גדולים ובחברות ענק משום שיש להגיש תוצאות מסודרות למקבלי ההחלטות ולכן מומלץ לשלב גם גרפים אשר מסבירים את הליך הביקורת בצורה פשוטה. חשוב לזכור שלא כל מקבלי ההחלטות בארגון הם אנשים מתחום הכלכלה ולכן עבודה מסודרת תאפשר להם להבין את התוצאות באופן קל יותר.

השתמשו בדיני הביקורות של לשכת המבקרים

דיני הביקורות של לשכת המבקרים מהווים סטנדרט של ממש בתחום ביקורות הפנים ומומלץ להשתמש בהם. מעבר לעובדה שהם עשויים להגן על העסק שלכם מפני חדלות פירעון וכניסה לחובות ענק, הם דרך נהדרת להטמיע נהלי עבודה מתקדמים. נהלי עבודה אשר נמצאו כאפקטיביים בפירמות הגדולות בעולם ובזירות המסחר התחרותיות ביותר שיש.

עברו על כל המחלקות ותתי המחלקות של החברה

למרות שתמיד מפתה להתחיל מהשורה התחתונה, כדאי לבדוק את כל שרשרת האספקה והייצור ולרדת עד לרזולוציות הקיצון בכל ביקורת שכזו. מומלץ לעבור מחלקה אחר מחלקה ולראות אילו מחלקות צורכות את מירב המשאבים של הארגון ואילו מחלקות נחשבות לפרודוקטיביות יותר ממה שחושבים. בלא מעט מקרים, ביקורת מקצועית תעניק לכם תוצאות מפתיעות למדי.

שימו לב לתזרים המזומנים ולחובות של הארגון

חשוב לעקוב אחר תזרים המזומנים של החברה ולראות שהיא לא מגיעה למצב של חדלות פירעון או לחובות של ממש. על ידי בדיקה של כל ההוצאות, ההכנסות וחישובי הפחת – אפשר לראות את המגמה שבה נמצא הארגון ולהתריע מבעוד מועד על כל שינוי לרעה. כל זלזול בתהליך הביקורת מהווה פגיעה מהותית ביכולות הצמיחה של החברה ועלול אף לגרום להשבתתה.

דווחו בזמן אמת על כל ממצא

חשוב לדווח בזמן אמת אודות כל אנומליה פיננסית ולא לחכות עד לסיום הבדיקה בכדי לפנות למקבלי ההחלטות בארגון. למרות שדו"ח מסודר הוא בגדר חובה והוא נידון כאן בהרחבה, בבעיות אקוטיות יש לטפל בזמן אמת. כל התנהגות אחרת עלולה לחשוף אתכם ואת הארגון שלכם למגוון של תביעות משפטיות ולכן אין לכם כל שיקול דעת בעניין. חלק מהבעיות ניתנות לטיפול על ידי המחלקות החשבונאיות של הארגון וגם הרגולטור המקומי נוטה לראות בעין יפה הודעה בשגיאה שנעשתה בתום לב.

לסיכום, אסור לזלזל בחשיבותה של ביקורת פנימית שנעשית כהלכה. תהליך זה הינו בעל משמעויות מרחיקות לכת לכל ארגון או חברה ומהווה אפשרות להימנע מפשיטת רגל.

 

אנחנו פה בשבילך, פנה אלינו והודעתך תופנה לגורמים המתאימים בלשכה

loading
בר כוכבא 23, בני ברק (קומה 5)
03-5610933
03-5614908
office@oia.org.il
http://www.oia.org.il